Ha tömören szeretnénk megfogalmazni egyesületünk lényegét, az így hangzana: „A Kolping Család Egyesület egy vallásos közösség, amely a Római Katolikus Egyházhoz tartozik, de működésében ökumenikus. Tagja lehet minden jó szándékú ember, aki az egyesület alapelveit elfogadja: légy hívő keresztény, példás családtag, jó szakember és hazádnak becsületes polgára.”
A mozgalmat Adolph Kolping kölni egyházmegyés pap indította útjára 1849-ben. Kolping személyes küldetését abban ismerte fel, hogy a nyomasztó szociális problémák enyhítésére szentelje életét. A fiatalokat legényegyletekbe tömörítette. Az egylet fiataljai számára Kolping hármas célt fogalmazott meg:
1. Legyenek jó családapák, mert a család a társadalom lelki megújulásának alapja. Nem beszélhetünk egészséges társadalomról, jól megalapozott, szilárd családok létezése nélkül. Ezért a családot óvni kell és megőrizni. Szerinte a család a társadalom alapeleme. Innen a későbbi egyesületek megnevezése: Kolping család.
2. Egy másik fontos cél, hogy a fiatalok váljanak szakmájuk mestereivé, akik tanultak, műveltek és készek az állandó önképzésre. Szeressék és becsülettel végezzék munkájukat.
3. Továbbá, váljanak igazi polgárokká, szerezzenek polgári erényeket, amelyek a hazához és a néphez kötik őket.
Természetesen e célokat áthatják a vallásosság, a tiszta keresztényi élet, és a szeretet eszméi.
Az 1850-es években egymás után alakultak Németországban a katolikus legényegyletek. Sőt, a mozgalom túllépett az országhatáron, szerte Európában kedvező fogadtatásra talált. Kolping fáradhatatlanul dolgozott, buzdított mindenütt a legényegyletek létrehozására.
Gyergyószentmiklóson boldog emlékű Márton Áron püspök segédlelkész korában alapította meg a Legényegyletet 1927-ben. A Kolping Legényegylet akkori életéről Blénessy Jenő bácsi, 98 éves legényegyleti tag beszámolóiból tudunk. Ő sokat mesélt nekünk szabadidős programjaikról, sportrendezvényeikről, tánctanulásukról, báljaikról, elkötelezett keresztény életükről. Köszönjük a ránk hagyományozott egyleti képeket, emlékeket.
Sajnos a kommunista rendszer ideje alatt megszűntek a katolikus legényegyletek.
1994-ben alakult újjá a Kolping Család Egyesület városunkban, néhai Hajdó István főesperes, prézes vezetésével, világi elnöke néhai Molnár Sándor tanár volt. Hálával és tisztelettel emlékezünk rájuk, hogy vállalták az újrakezdést, mertek álmodni, és a rendszerváltás után újra útnak indították Kolping életpéldáját és eszmeiségét.
Tevékenységeink nagyon sokfélék. Ezek közül vannak, amelyek igazodnak a egyházmegyei, vagy az országos Kolping Szövetség programjaihoz, mások pedig helyi jellegűek, továbbá vannak évente ismétlődő rendezvényeink, vagy ünnepkörökhöz kapcsolódó tevékenységeink.
Link