„Töltődni – Fejlődni – Továbblépni – Továbbadni”

Programjainkról, projektjeinkben történt előrelépésekről olvashat részletesebben a következő linken elérhető éves beszámolónkban.

http://proeducatione.ro/uploaded/tiny/files/auto/eves-beszamolo-2020-web.pdf


Elkészült a vendégmunkások képzésére szolgáló tananyag.


A társadalmi igényeknek megfelelve kezdeményeztük 2020 őszén a lelki tartalmú, lelki vonatkozású programok támogatását. Hálózatunkban több szervezet is úgy gondolta, hogy ebben a megszorításokkal és nehézségekkel teli időszakban van olyan kínálata, amellyel segíthet a helyi közösségek, tanuló felnőttek számára a helyzetekhez való rugalmas alkalmazkodásban, és az ünnepre való felkészülésben. Ennek következtében 8 szervezet foglalkozott különböző célcsoportoknak szánt lelki tartalmú programok megszervezésével a november-december időszakban. A programban lelkigondozók szakmai napja, lelki egészség klub foglalkozás, egyházi szolgálattevők részére szervezett lelkinap, biblikus foglalkozások, jegyes- és házaspároknak lelki megerősítő program, szentignáci lelkigyakorlat, önkéntesek és Háló közösségek lelki napja egyaránt zajlott.

A koronavírus járvány miatt és alatt újragondolt felnőttképzési programok
A Pro Educatione Egyesület és partnerei szeretettel várnak érdeklődőket a következő eseményre:
a NAMED ꟷ Vendégmunkás életutak mint a tanulási igények felmérésének eszközei című Erasmus+ finanszírozású projektünkben egy tájékoztató rendezvényt tartunk
július 2-án,
romániai idő szerint 11.30-13.30 között, közép-európai idő szerint 10.30-12.30 között
online, Zoom felületen,
angol nyelven.

A NAMED (angol címén Narratives of Working Migration as Tools for the Assessment of Education Demands) című Erasmus+ projektünk keretében vendégmunkások tanulási igényeit mértük fel narratív interjús kutatással. Ennek a kutatásnak a legfontosabb eredményeit szeretnénk a rendezvényen ismertetni.

A projektpartnerek: a mi egyesületünk, a Csíksomlyón működő Institutio Pro Educationem Transilvaniensis katolikus felnőttképzési ernyőszervezet, illetve a németországi Alsó-Szászországi Katolikus Felnőttképző Egyesület (KEB im Lande Niedersachsen), és a lengyelországi Európai Tanulmányokért Alapítvány, FEPS.
Projektünk kiindulópontja az a munkamigrációval kapcsolatos közös igény és kihívás, hogy a munkamigráció kérdésköre közös európai oktatási stratégiát kíván meg. Ennek szellemében nemcsak adatokat gyűjtöttünk és elemeztünk Európa különböző országaiban dolgozó vendégmunkásoktól, hanem egy curriculumot is kifejlesztünk, melyet Európa-szerte használhatnak a felnőttképzési intézmények. A projektünk és a július 2-ai eseményünk fókuszában tehát az áll, hogyan erősítheti a felnőttképzés a vendégmunkások beilleszkedését, a kihasználtság megelőzését. Számunkra, erdélyi magyar partnerekre számos többlethaszonnal is rendelkezik ez a kutatás és a kifejlesztendő tananyag. Hiánypótló, mert kevés olyan kvalitatív elemzés született a mi vidékünkön, amely a vendégmunkások céljaira, szándékaira mélyremenően is rákérdezne. Másrészt meg felhívja a figyelmet a tudatosság és a felkészültség fontosságára a külföldi munkavállalásban.
Az elkészült tanulmány itt olvasható el: https://www.nameducation.net/home/english/material/

A rendezvényen Dominik Hammer német kollegánk ismerteti a kutatást és a tanulmányt, és vendégünk lesznek Vincze Loránt és Erik Marquardt európai parlamenti képviselők, illetve Kamila Kaminska-Sztark  a wroclawi egyetem munkatársa. 

Részvételi szándékát jelezze kérjük itt: Péter Boglárkánál, peterboglarka@proeducatione.ro.


Hálózati körben mindig jó összeülni, tanácskozni, de néha különösen sikerül a szellemi energiáinkat úgy mozgósítani, hogy azok a közös gondolkodást erősítik, közös lépésekre sarkallnak. Az a jó, ha ilyenkor egész évre kedvet kapunk egymástól tanulni és minél sürgetőbbnek érezzük egy-egy témában egymás tapasztalatait megismerni.

A 2020-as tavaszi találkozót március 2–3. között tartottuk, Csíksomlyón, a Jakab Antal Házban.
A találkozón jelen volt majdnem minden tagszervezet képviselője és a Pro Educatione operatív csapat. 



Institutio Pro Educationem Transilvaniensis (Pro Educatione) Egyesület
Tanulmányi és Felnőttképzési Hálózat
RO – 530203 Miercurea Ciuc, str. Szék nr. 147
Tel.: +40-266-372.126, Fax +40-266-372.145
Mobil: +40-722-388.651
office@proeducatione.ro
Iratkozzon fel HÍRLEVELÜNKRE!